پنجشنبه 7 فروردین 1393 ساعت 09:01 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اصغر فیض اله زاده | ( نظرات )

اجرای سازه های بتنی

کلیه اجزای قالب ها از قبیل الوارها –تخته ها – شمع های چوبی – پانل هاپایه های فلزی و سایر قطعات مربوط که برای قالب و شمع بندی و مهار کردن در کارهای بتنی  طراحی و استفاده میشوند – باید توسط اشخاص ذیصلاح با ضریب اطمینان حد اقل 2.5 به بارهای وارده طراحی و ساخته شوند . در صورتیکه از قالب غلزی برای قالب بندی استفاده شود باید استانداردهای مربوطه  رعایت گردد.

قالب بندی باید قبل از بتن ریزی توسط شخص ذیصلاح بازدید و و نسبت به پایداری و استحکام  کلیه اجزای قالب . مهار ها و .... اطمینان حاصل شودتا در موقع بتن ریزی از فرو ریختن قالب پیشگیری به عمل آید

در موقع برداشتن قالب بتن بای از گرفتن کامل بتن اطمینان حاصل گردد و در باز کردن و نگهداری قالب ها احتیاط های لازم به منظور حفاظت کارگران از خطر احتمالی سقوط لغزش و یا واژگونی غالب ها به عمل آید . هیچ گونه بارگذاری اضافه بر آنچه که بر طراحی منظور شده است مجاز نیست مگر اینکه اجزا قالب ها – شمع ها – پایه ها و مهار های آن متناسب با بار اضافی تقویت شوند . به طوری که ضریب اطمینان بارگذاری کمتر از 2.5 نشود کارگرانی که در امر ساختن و ریختن بتن اشتغال دارند بای طبق مفاد فصل 12-4 به کفش – کللاه و دستکش حفاظتی مجهز باشند .

مچنین کارگرانی که در ارتفاع به کار بستن آرماتور و قالب  یا ریختن بتن مشغولند و در معرض خطر سقوط قرار دارند باید مجهز به کمر بند ایمنی و طناب مهار بوده و برای جلوگیری از سقوط آنها و نیز افتادن ابزار و وسایل کار از محل بتن ریزی مخوانعی نصب گردد.

کارگرانی که به طور مداوم با سیمان کار میکنند ویا در اندود – بتن پاشی (شات کریت) یا چکشی کردن بتن فعالیت دارند باید با رعایت مفاد فصل 12-4 به دستکش – عینک و مسک تنفسی حفاظتی مجهز باشند .

میخ های موجدو در تخته ها و ساییر اجزای قالب ها ی چوبی باید بلافاصله بعد از باز شدن قالب ها به داخل چوب فرو کوبیده شده یا کشیده شود

:: مرتبط با: - آمـــــــوزش و مقالـــــــــــــــات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین عناوین مطالب
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic