یکشنبه 8 تیر 1393 ساعت 03:21 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اصغر فیض اله زاده | ( نظرات )
به طور کلی سیمانهای ساختمانی به دو نوع پرتلند و غیر پرتلند تقسیم می¬شوند. در قدیم، قیر، گچ و آهک قسمت عمده سیمانهای غیر پرتلند را تشکیل می داد. لکن امروزه انواع مواد پلیمری به عنوان سیمانهای غیر پرتلند مورد توجه قرار گرفته اند. مواد پلیمری دارای خواص بسیار گوناگون و مفیدی هستند. البته پاره ای مشکلات خاص خود مانند عدم مقاومت در برابر آتش، تغییر خواص در دراز مدت و از همه مهمتر قسمت بسیار بالا را هم دارند.

1) سیمان پرتلند تیپ 1

همانطور که از نام سیمان پیداست، به طور معمول در کارها از این نوع سیمان استفاده می¬شود، مگر اینکه ویژگی خاصی مد نظر قرار گیرد. استاندارد ایران سیمان تیپ 1 به سه دسته تقسیم می شود. که عبارتند از: 325-1، 425-1، 525-1. این تقسیم بندی بر مبنای مقاومت 28 روزه نمونه های سیمانی است

2) سیمان پرتلند تیپ 2

با اصطلاحاتی که در خط تولید این نوع سیمان پذیرفته ، درصد C3A در آن به حداکثر 8% محدود شده است. این امر با کاستن از میزان خاک رس در مواد اولیه امکانپذیر است. چراکه C3A حاوی اکسید آلومینیوم است که این اکسید در خاک رس وجود دارد. لذا جهت کاشه باید از میزان خاک رس کاست. کم شدن C3A باعث کاهش حرارت هیدراتاسیون و همچنین مقاوم شدن سیمان (و بتن) در برابر حمله سولفاتهاست. زیرا همانطور که گفتیم، C3A در مجاورت آب با سولفاتها ترکیب شده، ماده¬ای به نام اترنژیت به وجود می¬آورد که در اثر جذب آب متورم می¬شود و ایجاد ترک می¬کند ( به این پدیده حمله سولفات ها گویند).

3) سیمان پرتلند تیپ 3

زمان گیرش این نوع سیمان، مشابه سیمان پرتلند معمولی است. اما مقاومت اولیه آن به سرعت زیاد می¬شود، به گونه ای که در سه روز به مقاومت هفت روزه تیپ 1 می رسد. یادآوری می کنیم که سیمان زود سخت شونده با سیمان زودگیر تفاوت دارد . مفهوم زودگیر یعنی زمان گیرش سریع که با مفهوم کسب مقاومت سریع متفاوت ست. در این نوع سیمان، کسب مقاومت سریع با آزاد شدن گرمای هیدراتاسیون زیادی همراه است و لذا نباید از این نوع سیمان در بتن ریزیهای حجیم استفاده کرد. زیرا بتن در اثر گرمای زیاد هیدراتاسیون منبسط می شود و در همان حال گیرش حاصل می کند. اما پس از سرد شدن، پیده انقباض بتن را تحت کشش قرار می دهد و باعث ایجاد ترکهایی در آن می¬شود. برای دستیابی به این مرحله تولید عمدتاً دو کار انجام می شود.
1- میزان C2S در سیمان را افزایش می¬دهند. همانطور که در بخس 2-5 متذکر شدیم، C3S وظیفه تأمین مقاومت اولیه را بر عهده دارد.
2- در آسیاب نهایی آن را نرمتر از سیمان پرتلیند معمولی می کنند (حدود 3200cm2/gr).
در صورت عدم دسترسی به این نوع سیمان می توان از سیمان پرتلند معمولی 525-1 بهره جست.
امروزه مواد دیگری نیز به سیمان اضافه می کنند و سیمان های خیلی زود سخت ونده و سوپر سخت شونده بدست می¬آورند . در مصرف این نوع سیمانها باید دقت داشت که دقیقا باید دقت داشت که دقیقاتً مطابق روش ارائه شده در راهنمای آن عمل شود.

4) سیمان پرتلند تیپ 4

در این نوع سیمان از طریق کم کردن میزان C2S و C3A حرارت هیدراتاسیون را تا حد زیادی کاسته¬اند و از آن در بتن ریزیهای حجیم استفاده می¬کنند. البته میزان تولید این نوع سیمان در دنیا کم است و سعی می¬شود که سیمانهای جایگزین (همچون تیپ 5) استفاده شود.
در اینجا مناسب است بگوییم جهت کاستن حرارت هیدراتاسیون در بتن ریزی روشهای دیگرینیز وجود دارد که عبارتند از:
پیپیش سردکن در این روش بجای اب از پودر بخ استفاده می¬شود. همچنین سعی بر آنست که سنگدانه های حتی المقدور خنک باشند. بدین جهت شن و ماسه را از درون تولهای خنک کننده عبور می دهند. به موازات آنها از میزان مصرف سیمان در بتن نیز تا حد امکان می کاهند. پس سرد کن: در این روش، لوله های مسی ی گلوانیزه مناسبی را در لابلای محدوه بتن ریزی قرار می دهند و هنگام بتن ریزی و در طول زمان عمل آوری، از میان آنها آب یا هوای سرد عبور می دهند. این لوله ها در بتن مدفون شده، در آن باقی می ماند.

5) سیمان پرتلند تیپ 5

در این نوع سیمان – که با هدف استفاده در جاهایی که در معرض جملات سولفاتی است ساخته می¬شود. درصد C3A به حداکثر 5% محدود شده است. از آنجا که حرارت هیدراتاسیون این نوع سیمان بسیار کمتر از حرارت هیدراتاسیون سیمان پرتلند معمولی است، می¬توان از آن در بتن ریزیهای حجیم استفاده کرد. تذکر این نکته ضروری است که سرعت کسب مقاومت این نوع سیمان کمتر از تیپ 1 است، به طوری که در 28 روز، حدود 91% مقاومت 28 روزه سیمان تیپ 1 را بدست می¬اورد. لذا در برخی آیین¬نامه ها مقاومت 42 روزه این نوع سیمان به جای مقاومت 28 روزه آن لحاظ می¬شود.

6) سیمانهای پرتلند پزولانی

پزولانها مواد سیلیسی یا سیلیس آلومیناتی هستند كه خود قابلیت چسبندگی ندارند، اما به صورت پودر در كنار رطوبت با آهك تركیب می شوند و تركیبات سیلیكات كلسیم به وجود می آورند كه خاصیت چسبندگی دارند. در تهیه سیمانهای پرتلند پزولانی، درصد مشخصی ازمواد پزولانی را به سیمان پرتلند می افزایند و با سیمان حاصل ، خواص جدیدی را تأمین می كنند. یكی از مهمترین خواص این سیمانها مقاومتشان در برابر حمله سولفاتها میباشد. پودر سیمان پرتلند در مجاورت آب . ژل سیمان را به وجود می آورد . Ca(OH)2 ماده ای است كه در ژل سیمان یافت می شود ومعایبی را به همراهدارد كه عبارتند از :
1- آب هنگام خروج از لوله های موبین بتن مقداری Ca(OH)2 رادر خود حل و به خارج منتقل میكند . Ca(OH)2 در مجاوت هوا با CO2 تركیب می شود و CaCO2 + H2O را به وجود می آورد كه پس از تبخیر آب آن به صورت سفید كهایی بر سطح بتن ظاهر می شود.
2- Ca(OH)2 بستر مناسبی برای حمله سولفاتها به وجود می آورد . زیرا سولفاتها به Ca(OH)2 حمله كرده، گچ به وجود می آورند.این گچ در اثر جذب رطوبت متورم می شود و همان مساله حمله سولفاتها به وقوع می پیوندد . پزولانها با Ca(OH)2 موجود در سیمان تركیب میشوند و سیلیكات كلسیم به وجود می آورند كه ماده ای است با خاصیت چسبندگی در حقیقت یزولانها یك ماده مضر در سیمان را به ماده ای مفید تبدیل میكنند تا مدتها گمان بر آن بود كه مقابله با حمله سولفاتها فقط از طریق كاستن میزان C3Aَ و استفاده از سیمان تیپ 5 میسر است.اما امروزه می دانند كه میزان زیاد Ca(OH)2 نیز بستر مناسبی جهت حمله سولفاتها فراهم میكند و راه مقابله با آن استفاده از سیمان پرتلند پزولانی است. بر مبنای همین اصل، همانگونه كه در جدول 1-2 نیز مشاهده گردید. اگردرصد سولفات محیط بیش از 2% باشد ، در كنار استفاده از سیمان تیپ 5 باید از مواد یزولانی استفاده كرد. سیمانهای یزولانی براساس میزان یزولان موجود در آنها به صورت سیمان یزولانی % X بیان میشود.آیین نامه حداكثر میزان مجاز یزولان در سیمان پرتلند پزولانی را 15% میداند. البته در برخی سیمانها میزان پزولان تا مقادیری بسیار بیش از این هم میباشد، اما چنین سیمانههایی پرتلند محسوب نمی شوند بلكه سیمانهای پزولانی باخواص مربوط به خود هستند . حرارت هیدراتاسیون پرتلند پزولانی بسیار پایین تر از سیمانهای پرتلند معمولی است.

                                                    تکنولوژِی بتن
 نمودار افزایش مقاومت برای سیمان های پرتلند معمولی و پوزولانی

ولذا در بتن ریزیهای حجیم همچون سد سازیها كاربرد دارند.اما در زمستان كه خطر یخ زدگی وجود دارد نباید از آنها استفاده كرد همچنین مقاومت آنها تا پیش از سال كمتر از مقاومت سیمانهای عادی می باشد. (نمودار شكل 2-21) و لذا از سیمانهای پرتلند. پزولانی در قسمتهایی كه نیاز به كسب مقاومت سریع است نمی توان استفاده كرد. مواد یزولانی به دو گونه در طبیعت یافت می شوند:
پزولانهای طبیعی ، شامل خاكسترهای آتشفشانی است كه از دهانه كوه های آتشفشان خارج می شود و در اطراف این كوه ها به صورت پوكه جمع می شود. شاید قدیمی ترین خاكستر آتشفشانی كه در صنعت سیمان به كار گرفته شد. خاكسترهای موجود در دهكده پزولان در دامنه كوه آتشفشان و زوو در ایتالیا باشد – و نام پزولان نیز از همین جا كسب شده است – استاندارد شماره 3433 ایران خواس پزولانهای طبیعی را به دقت بیان كرده است كه در هر مورد پزولان موردنظر باید تجزیه و با استاندارد تطبیق داده شود. از مهمترین مشكلان پزولانهای طبیعی ، غیر یكنواختی آنهاست كه در تولید سیمان یكنواخت ایجاد مشكل میكند. امروزه پزولانهای طبیعی كاربرد چندانی ندارند. پزولانهای مصنوعی گونه دیگری از پزولانها هستند كه برخلاف پزولانهای طبیعی ، كاربردهای متعددی دارند. دو نوع عمده آنها عبارتند از :
1- خاكستر بادی
2- دوده سیلیسی
خاكستر بادی از سوختن ذغال سنگ دركوره های نیروگاه برق- كه از این ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می كنند – بدست می آید این ماده برخلاف دوده سیلیسی كه در دو كارخانه ازنا در نزدیكی خرم آباد و سمنان تهیه می شود، در ایران تولید نمی شود. جهت تهیه دوده سیلیسی با استفاده از برق فشار قوی، جرقه ای الكتریكی در انباشته ای از ذغال سنگ سیلیس به وجود می آورند. دوده ای كه بدین طریق بدست می آید .عمل دوده سیلیسی است .ذرات سیلیسی 100 تا 200 بار كوچكتر از ذرات سیمان است و به دلیل همین نرمی زیاد هنگام استفاده از آنها یا باید میزان آب مصرفی را افزود یا از مواد روان كننده استفاده كرد.

7) سیمان پرتلند سرباره ای

به موادی كه در بالای كوره بلند ذوب آهنجمع می شوند و به عنوان ضایعات صنعت فولاد شناخته شده اند سرباره گویند. سرباره اگر به آهستگی سرد شود. حالت بلوری پیدا میكند كه مصرف چندانی ندارد.اما اگر آن را به سرعت سرد كنیم به صورت آمورف یا شیشه ای در می آیند كه پس از پودر شدن در صنعت سیمان كاربرد دارند. بدین منظور از جت آب سرد استفاده می شود. هنگام آسیاب كردن سرباره باید دقت داشت از آنجا كه سختی سرباره بیش از سیمان است، باید هر یك جداگانه آسیاب و در نهایت مخلوط شوند. در صورتی كه سیمان وسرباره با هم مخلوط شودند، بنا به دلایل فوق ؛ ذرات سیمان نرمتر از سرباره ها خواهد شد . در تركیب شیمیایی سرباره ها؛ سیلیكاتها، آلومینوسیلیكاتها وكلسیم وجود دارد كه مقدار آنها در سرباره كوره های مختلف ، متفاوت و به جنس مواد اولیه مصرفی كوره وابسته است . در ایران استانداردشماره 3517 مشخصات سیمانهای پرتلند سرباره ای – كه شباهت به سیمانهای پرتلند پزولانی دارد، را بیان میكند . در این استاندارد سیمانهای سرباره ای بر مبنای سرباره موجود در آنها به سه دسته تقسیم می شوند.
جدول زیر گویای این اطلاعات است . سیمان پ س 5 مقاومت بسیار خوبی ،حتی بهتر از سیمان پرتلند 5، در برابر حمله سولفاتها از خودنشان می دهد با توجه به مواد اولیه در تولید سیمان پرتلند سرباره ای ، معمولا در نزدیكی كارخانه های ذوب آهن ، یك كارخانه تولید سیمان نیز مشاهده می شود. مانند سیمان سپاهان در نزدیكی ذوب آهن اصفهان.

                                                              انواع سیمان سرباره ای براساس استاندارد شماره 3517 ایران
                                        تکنولوژِی بتن - سیمان

8) سیمان پرتلند بنایی

یكی از مصارف سیمان تهیه ملات و استفاده از آن در آجر كاری است بدین منظور ملات مورد استفاده باید خصوصیات ذیل را دارا باشد.
1- باید آب خود را حفظ كند. زیرا در حالت عادی آجر در مجاورت ملات، آب ملات را جذب می كند و اصطلاحاً ملات را می سوزاندن . چنین ملاتی به علت عدم وجود آب كافی برای هیدراتاسیون سیمان ، چسبندگی و مقاومت مناسبی ندارد.
2- خشن نبوده راحت پخش شود.
3- ترك خوردگی در آن تا حد امكان كم باشد.
ملاتی كه از سیمان عادی تهیه می شود، خصوصیات فوق را ندارد. اولاً در برابر آجر آب خود را از دست میدهد . یعنی آجر آب آن را می كشد . برخی بناها برای كاستن این اثر آجر، آجرها را پیش از آجر كاری زنجاب میكنند . یعنی آنها را برای مدت معین در آب غوطه ور می نمایند . ثانیاً پخش كردن ملات ماسه سیمان چندان ساده نیست . به عبارتی این ملات خشن است.استادان بنا برای رفع این مشكل ، به ملات سیمان ، خاك رس یا آهك می افزایند. این مسایل متخصصان را به فكر تولید سیمانی باخواص مطلوب جهت كار بنایی واداشت . كه نتیجه آن تولید سیمان پرتلند بنایی بود. در تولید این سیمان مقداری سنگ آهكی را همراه سیمان آسیاب می كنند . باوجودی كه مقاومت این سیمان از سیمان پرتلند معمولی كمتر است (در حدود kg2/c 200) اما برای هدف منظور بسیار مناسب است چرا كه مقاومت خود قالبهای آجر چیزی در حدود kg2/cm 80 است. لذا مقاومت زیاد ملات كارایی ندارد و در صورت رسیدن بار به این حد، آجرها خرد می شوند. لازم به ذكر است افت مقاومت سیمان به ازای افزودن تا 50% آهك، در حدود 5% است . معمولاً جهت متمایز كردن سیمان پرتلند بنایی با سیمان پرتلند عادی . حداكثر 10% به ان پودر قرمز رنگ هماتیت كه در جزیره هرمز یافت می شود – می زنند كه نتیجه آن پودر صورتی رنگ سیمان خواهد بود . استانداردشماره 3516 ایران ،مشصخات سیمان پرتلند بنایی را بیان كرده است .دقت كنید از سیمان پرتلند بنایی به هیچ وجه نمی توان در صنعت بتن استفاده كرد.

9) سیمان پرتلند آهكی

روش تولید این سیمان – كه در آلمان به سیمان p.K.z معروف است – مشابه سیمان پرتلند بنایی است با این تفاوت كه در تولید سیمان پرتلند بنایی از همان پودر سنگ آهك = كه از مواد اولیه كارخانه است – استفاده می شود ، در حالیكه در تولید سیمان پرتلند آهكی از پودر آهك ویژه ای كه دارای خواص معین در استاندارد شماره 4230 ایران میباشد استفاده می شود. خواص این سیمان مشابه سیمان پرتلند معمولی است . در 28 روز مقاومت kg2/cm 330 می دهد و لذا می توان آن را در تهیه بتن به كاربرد علت عمده تولید این نوع سیمان. مساله اقتصادی است.

10) سیمان پرتلند سفید

رنگ سیاه سیمان ناشی از تركیبات آهن و منگنز موجود در آنست . لذا جهت از بین بردن آن، باید تركیبات عناصر فوق تاحد امكان محدود و كم شود (كمتر از 1%) . همچنین در آسیاب سیمان به جای استفاده از گلوله های فلزی – كه در اثر سایش مقداری آهن وارد سیمان میكنند – از گلوله های سرامیكی استفاده شود. از طرفی تركیبات آهن در سیمان نقش كاتالیزور را داشته ، از افزایش دمای پخت جلوگیری میكنند . در صورت حذف این تركیبات دمای پخت تاحدود 1800 درجه بالا می رود كه غیر اقتصادی است به منظور مقابله از كاتالیزو حرارتی كرایولیت ( فلرور سدیم وآلومینیوم) استفاده می شود . كنترلهای مختلف در تولید این نوع سیمان سبب افزایش قیمت آن نسبت به سیمان پرتلند معمولی شده است.
با وجودی كه سیمان سفید فقط به دلیل مشخصه رنگ سفیدش ( در نماسازی و اندود كاری ) استفاده می شود . از لحاظ جنس باید كلیه خصوصیات سیمان پرتلند معمولی را دارا باشد .جهت تعیین میزان سفیدی این سیمان ، قرصی از آن را تهیه می كنندو در كنار قرص منیزیم زیر میكرسكوپ قرار می دهند. به هر قرص نوری یكسان می تابانند و میزان انعكاس از هر یك را محاسبه میكند با توجه به آنكه مبنای سنجش سفیدی سیمان ، میزان بازتاب نور از سطح قرص منیزیم است . درجه سفیدی عبارتست از نسبت بازتاب نور توسط قرص سیمان سفید به بازتاب نور توسط قرص منیزیم . حداقل لازم برای این نسبت 80% در نظر گرفته شده است.

11) سیمان پرتلند رنگی

گاهی لازم است به دلایل نما سازی یا متمایز كردن قسمتی از سازه، بخواهیم بتن رنگی داشته باشیم در این صورت باید از سیمان پرتلند رنگی استفاده كرد. بدین منظور هنگام آسیاب نهایی سیمان ، كلینكر را با حداكثر 10% مواد رنگی (براساس جدول زیر) آسیاب میكنند تا سیمان رنگ مورد نظر را پیدا كند . در صورتی كه بخواهند سیمان با رنگهای تیره تولید شود از كلینكر سیمان پرتلند معمولی و در صورت لزوم به دستیابی به رنگهای روشن از كلینكر سیمان پرتلند سفید استفاده می كنند.

                                                           مواد رنگ ساز مختلف برای تهیه سیمانهای رنگی گوناگون
                                     تکنولوژِی بتن - سیمان

به طور كلی مواد رنگی ساز باید دو خصوصیت عمده داشته باشند كه عبارتند از:
1- خنثی باشند یعنی درواكنشهای هیدراتاسیون سیمان شركت نكنند.
2- پایدار باشند یعنی رنگ حاصل از انها در اثر تابش آفتاب ، شرایط جوی و .... تغییر نكند.
سیستم صحیح دستیابی به بتن یا سیمان رنگی همان است كه ذكر كردیم . یعنی رنگ باید هنگام آسیاب شدن به سیمان افزوده شود. افزودن رنگ به بتن در كارگاه هنگام ساخت بتن صحیح نیست و كیفیت یكنواخت و قابل قبولی ندارد . این نوع سیمان در ایران تولید نمی شود.

12) سیمان ضد آب

قبلاً دیدیم كه سیمان انبار شده در اثر جذب آب یا CO2 فاسد می شود. در صورتی كه بخواهند سیمانی را برای مدت طولانی یا در محیط مرطوب انبار كنند آنرا به صورت ضد آب می سازند. بدین صورت كه هنگام آسیاب كلینكر درصدی اسیدهای چرب ( اسید اولئیك ، اسید استئاریك یا اسید لاكتیك) به آن می افزایند. در این صورت لایه ای از چربی دور دانه هنای سیمان را گرفته ، از رسیدن رطوبت یا CO2 به آنها جلوگیری می كند. لذا این سیمان در انبار فاسد نمی شود اما هنگامی كه با شن و ماسه در میكسر می ریزد، لایه چربی به علت اصطكاك بین سنگدانه ها و ذرات سیمان از بین می رود و سیمان به صورت عادی عمل میكند این سیمان نیز در ایران تولید نمی شود.

13) سیمان حفاری

كاربرد این سیمان منحصر در چاه های نفت است در حفاریهای نفتی كه عمق آن گاهی به حدود 6000 متر نیز می رسید جهت جلوگیری از ریزش دیواره ها یا قرار دادن لوله هایی درون چاه، پشت آن را دو غاب سیمان تزریق میكنند. سیمان مصرفی برای این منظور باید تامین كننده خصوصیات زیر باشد:
1- زمان گیرش اولیه آن طولانی ( در حدود 3 ساعت) باشدتا فرصت كافی برای پمپ كردن ان به اعماق پایینی زمین وجود داشته باشد.
2- از آنجا كه در دما در اعماق پایینی زمین ممكن است تاحدود 200 درجه برسد ، باید در برابر حرارت مقاوم باشد.
3- چون لایه ریزی آن از پایین به بالاست، مقاومت سیمان باید پس از گیرش به سرعت افزایش یابد. سیمان مناسب برای این اهداف .
سیمان حفاری یا سیمان چاه های نفت است كه بسیار گرانقیمت تر از سیمان پرتلند معمولی است و هرگز نباید از آن برای منظور دیگری استفاده كرد. در صورت ساخت بتن با این سیمان ، این بتن تا چند روز حالت خمیری دارد و دیر سفت می شود اما پس از سفت شدن مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت و تخریب آن فوق العاده دشوار است.

14) سیمان گسترش یابنده

جمع شدگی یكی از خصوسیات سیمان است كه اگر تحت كنترل در نیاید موجب بروز خساراتی خواهد شد . بحث جمع شدگی و راه های مقابله با آن ، مفصل و نیازمند مجال دیگری است. سیمان گسترش یابنده. نوعی سیمان است كه در آن به گونه ای بامساله جمع شدگی مقابل شده است. در این سیمان – كه اولین بار توسط دانشمند فرانسوی به نام لوزیه تهیه شد- به سیمان موادی می افزایند كه هنگام مصرف منبسط شود و جمع شدگی سیمان را جبران كند. انبساط مذكور تحت كنترل است و یا برابر میزان جمع شدگی است كه در این صورت سیمان حاصل، بدون جمع شدگی است و یا بیش از آن است كه در این صورت سیمان حاصل، منبسط شونده با پف كننده است. جهت تولید این نوع سیمان ، كلینگر را با درصدی مواد منبسط شونده آسیاب می كنند . لوزیه، مخلوط سنگ گچ ، گچ معمولی و سنگ بوكسیت را با هم حرارت داد و تركیب سولفوآلومینات كلسیم را بدست آورد و از آنجا كه این ماده در مجاورت با آب منبسط می شود، از آن به عنوانماده موردنیاز استفاده كرد. این فرآیند در حقیقت حمله مصنوعی سولفاتها به حساب می آمدولی جهت كنترل این حمله و انبساط از ماده تثبیت كنند، سرباره كوره آهن گذاری استفاده كرد. البته امروز مواد گوناگون به عنوان ماده گسترش یابنده به كار می روند. سیمانها از لحاظ گسترش یافتن به چهار دسته به شرح جدول زیر تقسیم می شوند . نكته ای كه در ارتباط با استفاده از این سیمانها بایدمتذكر شده است كه شیوه مصرف دقیقاً مطابق با آنچه تولید كننده بیان كرده باشد در غیر این صورت ممكن است نتیجه مطلوب حاصل نشده، خساراتی هم به بار می آید.

انواع سیمان از لحاظ میزان گسترش یافتن
                                     تکنولوژِی بتن - سیمان

سیمانهای گسترش یابنده كاربردهای خاصی دارند كه به برخی از آنها اشاره می شود.
الف) ترمیم روسازی‌های بتنی
ب) ترمیم مخازن سیالات
ج) ترمیم قوسها
د) نصب ستونهای بلند

15) سیمان پر آلومین (برقی)

درخاتمه بخش سیمان، آشنایی با یك سیمان غیر پرتلند به دلیل خواص جالب آن مناسب به نظر می رسد به دنبال كشف مساله حمله سولفاتها، یك دانشمند فرانسوی به نام ژول برد تحقیقاتی راجهت دستیابی به سیمانی مقاوم در برابر سولفاتها آغاز كرد. نتیجه این تحقیقات ، دستیابی به سیمان پرآلومین بود.در تولید این سیمان حدود 40% سنگ آهك را با 40% بوكسیت مخلوط نموده . 20% مواد دارای آهن وسیلیس می افزاییم و مخلوط را درون كوره حرارت می دهیم . كوره تولید سیمان برقی دارای یك قسمت قائم و یك قسمت افقی است كه دما در قسمت افقی به بالاترین حد ثعنی حدود 1600 درجه می رسد . در این دما – برخلاف روند تولید سیمان پرتلند كه 25% مواد ذوب می شوند – كلیه مواد اولیه به صورت مذاب در می آیند مواد مذاب از انتهای كوره خارج میشوند و داخل سینیهایی می ریزند تا به سرعت سرد شوند. حاصل ورقه های شیشه ای مانند است كه به دستگاه خرد كن می روندو به صورت قطعات كوچكی در می آیند .این قطعات ، كلینكر سیمان برقی می باشند . كلینكر سیمان برقی را به آسیاب می برندو بدون افزودن هیچگونه ماده ای آن را آسیاب می كنند نتیجه فرایند سیمان پر الومین است كه دارای رنگی تیره تر از سیمان پرتلند معمولی ( تقریباً سیاه ) می باشد. همانطور كه گفته شد.هدف از تهیه این سیمان ، مقاومت در برابر حمله سولفاتها بود كه به خوبی انجام پذیرفت . بعداً دیده شد كه مقاومت این سیمان درمقایسه با سیمان پرتلند معمولی بسیار سریعتر افزایش می یابد. به گونه ای كه در یك روز مقاومت 28 روزه سیمان پرتلند عادی را بدست می دهد ( شكل 1-48) با توجه به اینكه این كشف پس از جنگ جهانی دوم و آغاز دوران باز سازی در اروپا صورت پذیرفت. سیمان پرآلومین با اقبال فراوان ومصرف گسترده ای مواجه شد . لكن برخی سازه هایی كه در آن این نوع سیمان به كار رفته بود. خراب می شد. مدتها علت این امر پوشیده بود تا نهایتاً در دهه 1960 پدیده تبدیل كشف گردید.دانشمندان نشان دادند كه این سیمان در دمای بین 20 تا 30درجه مخصوصاً در محیطهای مرطوب دچار تغییرات شیمیایی شده ، چسبندگی خود را از دست می دهد كه این امر باعث تخریب سازه های این نوع سیمان است . كشف پدیده تبدیل ، مصرف سیمان پرآلومین در كارهای ساختمانی را ممنوع كرد. امروزه كاركبرد این سیمان در دماهای بسیار بالا یا پایین است ؛ مثلاً درمناطق قطبی یا استوا لكن مهمترین كاربرد آن ، استفاده به عنوان سیماننسوز است .این سیمان تا دمای حدود 1600 درجه را به خوبی تحمل می كند ولذا می توان از آن در چسباندن آجرهای نسوز درون كوره سیمان بهره جست.
تذكر: زمان گیرش اولیه سیمان برقی طولانی تر از سیمان پرتلند عادی است ولی زمان گیرش نهایی سیمان برقی كوتاه تر از سیمان پرتلند میباشد.

                                     تکنولوژِی بتن - سیمان
مقایسه افزایش مقاومت سیمان برقی با سیمان پرتلند معمولی
:: مرتبط با: - آمـــــــوزش و مقالـــــــــــــــات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین عناوین مطالب
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic